Lõuna-Eesti koolide prantsuse keele konkurss avab ukse maailma

Juba üheteistkümnendat korda toimuv prantsuse keele konkurss Lõuna-Eesti koolidele toob Tartu Descartes’i Kooli aula lavale 230 õpilast, kes esitavad prantsuskeelseid näidendeid.

Neljapäeval, 20. novembril toimuva prantsuse keele konkursi teema on sel aastal „La clé au monde“ (tõlkes „Võti maailma“). Konkursi peakorraldaja Birgid Mäekink selgitas, et sellise teema valis ta inspireerituna neist paljudest maadest ja rahvustest, kus prantsuse keelt kõneldakse. "Kui räägime prantsuse keelest, siis tihti seostame seda Prantsusmaaga, aga tegelikult räägitakse seda ju veel ka paljudes teistes maades."

Lisaks avaldas Mäekink lootust, et teema annab alust ka üleüldisele diskussioonile keelte vajalikkusest. "Keeleoskus ei ole ju midagi sellist, millega sa koolitunnist väljaspool kokku ei puutu. Sellel on suur roll igapäevaelus ja näiteks prantsuse keel läbib väga erinevaid elualasid - kokandusest õigus- ja riigiteadusteni," märkis ta ja lisas, et ühe keele tundma õppimine aitab ka ümbritsevat kultuuriruumi lahti mõtestada. 

 Prantsuse keele konkursil võisteldakse neljas kategoorias: 6.-7. klass, 8.-9. klass, gümnaasiumi algajad ja gümnaasiumi edasijõudnud. 230st lavale astuvast õpilasest ligi 200 on põhikooliarvestuses ja ülejäänud gümnaasiumiarvestuses. Esindatud on Tartu Descartes'i Kool, Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium, Miina Härma Gümnaasium, Tamme Gümnaasium ja Viljandi Gümnaasium. 

Etteasted viivad vaatajad muuhulgas näiteks Madagaskarile ja Malisse ning tutvuvad erinevate ühiskonnas valitsevate stereotüüpidega. Lisaks saab teada näiteks seda, kuidas kanadalane ja šveitslane läbirääkimisi peavad.

Žüriisse kuuluvad Tartu Ülikooli germaani, slaavi ja romaani filoloogia instituudi juhataja Tanel Lepsoo, näitleja Maarja Jakobson, prantsuse politoloog ja kohviku Päris Pariis omanik Matthieu Chillaud ning Elle Reisenbuk sihtasutusest Innove, kes on konkursi endine peakorraldaja.

Konkurssi väisab ka Prantsuse suursaadik Eestis härra Michel Raineri. Belgia, Kanada ja Šveitsi saatkonnad elavad sündmusele kaasa eemalt ja saatsid osalejatele prantsuskeelset lugemismaterjali. 

Konkurss algab neljapäeval, 20. novembril kella 9 Tartu Descartes'i Kooli aulas (aadressil Anne 65).

Konkursi toimumisele aitavad omalt poolt kaasa ka Krisostomuse Raamatupood, Tartu Mill, Tanel Lepsoo, Tartu Kultuurkapital ja Tartu linnavalitsuse haridusosakond. 

Lisainfo:

Birgid Mäekink

+372 566 99 454

birgidmaekink@gmail.com