Tartu Descartes'i Kool
INFOLEHT
1. detsember -5. detsember 2014   Nr 12 (592)                   

TUNNUSTUS

JUHTKOND TÄNAB 

·  õpetaja Kaja Kivisikku projekti "Ferda sorteerib prügi" organiseerimise eest

·  peakorraldajat õpetaja Kaja Kivisikku ja tema abilisi: Marina Mandzjuk, Eve Ilves, Külli Hindrikson, Küllike Kütimets, Tiia Liblik, Tiina Randaru, Rut Vaik, Lemme Lumiste, Inge Lään  ja Piret Paatsi, ülelinnalise projekti "Ren'e´d otsides" korraldamise ja läbiviimise eest

·  loovtööde ideelaadal esinemise eest järgmisi õpilasi: Kaisa Kitsing, Jolanta Põld, Jane Steinpilm,  Marianna Georgijeva, Margaret Žoržoliani, Viktor Korobov ja Siim Šinkarev ning karjäärikoordinaator Ardi Kärbergi

 · 4.-6. klassi etluskonkursi koolivooru ettevalmistamise ja läbiviimise eest õpetajaid Mare Liivi ja Svea Kaiot


ÜRITUSED

E      1. detsember
 9.00      AIDS'i ohvrite mälestuseks küünalde süütamine koolimaja ees
10.10    Juhtkonna nõupidamine

 T      2. detsember
10.10    Tugikomisjoni nõupidamine
13.05    Õpilasesinduse koosolek kab 409
14.30    Õppenõukogu kab 115

 K      3. detsember

 N      4. detsember
11.15    4.-6.kl aktiivne vahetund aulas

 R      5. detsember 
I trimestri lõpetamine aulas

11.15    1.-3. klass
12.20    4.-6. klass
13.20    7.-9. klass

 Ilusat ja rahulikku alanud advendiaega! 


TEADE

JÕULULAAT 

8. detsembril kell 13.00- 14.30 toimub kooli sööklas jõululaat.


KOOLIELU

•    TAAS KOOLIS

Neljapäeval, 20. novembril oli mul au osaleda prantsuse keele konkursi žürii töös. Kirjeldamatult hea tunne oli taas armsaks saanud koolis viibida. Kuigi maja ise näeb väljastpoolt vana ja väsinud välja, tajud sees olles jätkuvalt seda mõnusat õhustikku ja isegi Descartes’i vaimu ringi hõljumas.

Eelmiste aastate konkursside korraldajana on mul väga hea meel näha, et nii prantsuse keel kui ka prantsuse keele konkurss ei ole Tartu Descartes’i Koolist kuhugi kadunud. Eriti avaldas muljet asjaolu, et kõik 6.-9. klassi õpilased osalesid prantsuskeelsetes etteastetes. See toob keele õpilastele lähemale ja tekitab neis huvi ka seda edasi õppida. Tore oli näha, et nii õpilased kui õpetajad olid väga palju vaeva näinud ning etteasted isegi viimse detailini välja lihvinud. Mõeldud oli tõesti kõige peale. Õpilased ise esinesid laval sellise rõõmu ja lustiga, et see sütitas ka publikut, žüriist rääkimata. Kahju ainult, et Tartu haridusosakonna esindajad sellest päevast osa ei saanud.

Olen kindel, et kui prantsuse keele konkursi korraldamist sellise hooga jätkatakse, ei kao ka prantsuse keel Descartes’i koolist. Aitäh särasilmsele Birgidile ja kõikidele teistele asjaosalistele selle suurepärase päeva eest. Palju häid ideid ja tegutsemislusti järgmisteks konkurssideks.

Elle Reisenbuk,
endine TDL-i õpetaja ja projektijuht

 •    SALVA MÄNGUD

Novembrikuus on toimunud Tartu koolide Salva Võrguliiga mängud 2. ja 3. klassi õpilastele.
Meie kooli 2. klasside poiste võistkonda kuulusid 2.a klassist Henri-Andreas Auri, Alger Bronzov, Vladislav Maznik, Kaur Marten Pärn ja Karl Johan Vändra ning Sten Oliver Piho 2.b klassist. Mängud olid väga tasavägised ja võistluslikud.

Tütarlaste võistkond mängis välja koha finaalis ja tuli kokkuvõttes neljandaks.
Mängisid 2.a klassist Melissa Lang, Diljara Piiri, Liisa Riso, Mileena Startšenko ning 2.b klassist Aleksandra Buk, Liandra Ilves ja Liisa Punnison. Nad olid väga tublid.

Tänasel 3. klasside turniiril saavutas meie võistkond hästi mängides 3. koha. Võistkonda kuulusid Janete Lapp, Lisete Oinats, Marit Samrjakova, Liina-Lisandra Vatman 3.b klassist ning Keidy Andersohn, Loviisa Koltšin ja Marleen Plakk 3.c klassist. Finaalmängud olid väga tulised.

Tartu koolide 3. klasside poiste võistkondi oli mängimas üheksa. Meie poisid tulid tulises heitluses 2. kohale, kaotades esikoha ainult ühe punktiga. Mängisid Kerdo Jürisoo, Richard Murak, Ramon Põldaru 3.a klassist ning Uku Neeme, Danil Tšepulkovski, Sander Veetamm ja Moris Vider 3.c klassist. Suur tänu poistele kooli hea esindamise ning ilusate mängude eest.

Juhendajateks olid õpetajad Inge Lään, Martin Vändra ja Hendrik Rikand.

Inge Lään,
kehalise kasvatuse õpetaja

•    KOOLIDE GIS-VÕISTLUSE TULEMUSED

19. novembril Tartu koolide GIS-päevale pühendatud võistlusmängus saavutas meie kooli võistkond 4. koha. Kokku oli 9.-12. klassi õpilastest koosnevaid võistkondi üle linna 24.

Meie tublid tüdrukud olid:
Annabel Raudsepp (9.a)
Eveli Pärna (9.a)
Kati Iher (9.b)

Kaja Haljasmets,
geograafia õpetaja 


•    RENÉ'D OTSIDES

26. novembri õhtul sattusid Annelinnas ringi liikujad kummalist vaatepilt nägema. Descartes’i kool oli mattunud totaalsesse pimedusse ning uksest möödujad nägid vaid hüplevaid valgusvihke. 

Käimas oli ülelinnaline otsimismäng „Rene’d otsides”. Kohaletulnud 10 võistkonda otsisid pimedas koolimajas taskulampidega teed rajades ning teetähiseid jälgides salakirju, mille lahendamine andis neile uusi teadmisi Rene Descartes’i elust.  Saadud teadmisi kasutades tuli lahendada ristsõna. Unustada ei tohtinud ka puzzletüki kaasahaaramist, et pärast nimikangelase pilt kokku panna. 

Kahetunnise ürituse õnnestumisele aitasid kaasa  õpetajad  Marina Mandzjuk, Eve Ilves, Külli Hindrikson, Küllike Kütimets, Tiia Liblik, Tiina Randaru, Rut Vaik, Lemme Lumiste, Inge Lään  ja Piret Paatsi, kes kontrollpunktides lapsi ootasid.  Aitäh teile kõigile! 

Kaja Kivisikk,
korraldaja

Tagasiside osalejatelt:
Võistlus oli väga põnev. Keldrikorrusel oli natuke õudne, aga tore oli saada uusi teadmisi ja õppida salakirju lahendama.  Kõik oli tore, lahe, natuke õudne ja huvitav. Ma arvan, et kõigile meeldis see võistlus väga. Aitäh, Kajale ja tema meeskonnale! (Tamme gümnaasium)

 ***
Üritus oli tore ja äge. Meeldis see, et oli pime ja taskulampidega sai mööda koolimaja käia.  Ei oleks olnud vaja igasse punkti, kus me ülesandeid täitsime õpetajat, huvitavam oleks olnud ilma. Ülesanded olid huvitavad ja tore, et sai väikese auhinna. (Kertu, Hansa kool) 

 ***
 Minule kui õpetajale meeldis üritus tänu omanäolisusele ning põnevusele. Olite oma kooli meeskonnaga meeletu eeltöö ära teinud. Õpetajad said meeldivalt teie hubases kohvikus juttu ajada. Jõudu ja jaksu ka edaspidi midagi nii vahvat korraldada! ( õpetaja Anne, Hansa kool)

 

 ·       FERDA SORTEERIB PRÜGI

 Algklasside õpilased said möödunud kahe nädala jooksul võimaluse koos sipelgas Ferdaga prügi sorteerima õppida. Juhendajaks selle tegevuse juures oli Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist Piret Valge.

Piret ja Ferda rääkisid, miks on üldse vaja prügi sorteerida. Koos  õpiti jäätmete jaotamist ühe käe meetodil. Lapsed said aru, et vastupidiselt nende esialgsele arvamusele tegelikult igas kodus sorteerimisega siiski tegeldakse. Vajab ju panditaara eraldi kogumine ning taarapunkti viimine ka eelnevat sorteerimist. 

Pärast põhjalikku arutelu ning filmi vaatamist asuti praktilise tegevuse kallale. Tore oli märgata, et ka 1. klassi õpilased said, küll väikeste apsakatega, prügi sorteerimisega hakkama. Tagasiside lastelt oli positiivne. Neile meeldis nii prügi sorteerimine kui teadmine, et saavad nüüd kodus emme-issiga oma uusi oskusi  jagada.
Kaja Kivisikk,
klassiõpetaja