Tartu Descartes'i Kool
INFOLEHT
6. aprill - 10. aprill 2015   Nr 28 (607) TUNNUSTUS

JUHTKOND TÄNAB

·    Tartu linna ja maakonna õigekirja­olümpiaadil hästi esinenud õpilasi ja nende juhendajaid Anti Kadajast, Svea Kaiot, Mare Liivi ja Riina Voltrit

·    näiteringi ja nende juhndajat Hedvy Arulat eduka esinemise eest Tartu näite­mängude päevadel

·    õpetajaid ja õpilasi, kes võtsid vastu külalisi Carcassonne'ist, eriline tänu Evelin Rannale, Signe Annsoole ja Ingrid Rumbile

·    8.c klassi õpilasi ja nende juhendajat Birgid Mäekinku ning prantsuse keele õpetajaid, kes korraldasid prantsuse keele nädala

·    õpetaja Helle Laasi ja tema õpilasi meeleoluka kevadpühade näituse eest


ÜRITUSED

E      6. aprill
 10.10    Juhtkonna nõupidamine

T      7. aprill
12.20    1.-3. kl õpilastele teatrietendus "Koht päikese all" aulas

K      8. aprill
Klasside pildistamine aulas
10.10    Tugikomisjoni nõupidamine kab 117

N      9. aprill
Klasside pildistamine aulas
  9.30   1.a klassi õuesõppepäev

R      10. aprill
 8.30   1.c klassi õuesõppepäev Vapramäel 


TEATED

·      KOOLI AASTAPÄEVA KONTSERT

22. aprillil kell 18.00 toimub kooli 32. aastapäeva kontsert "Bienvenue le Collège" (Põhikool on põhiline) aulas.

Pilet eelmüügist 2 eurot. Enne kontserti 5 eurot.


KOOLIELU

·       PILDISTAMISE AJAKAVA

Kolmapäev, 08.04.15 aulas:
  8.45 – 6.b Lilia Miilaste
  9.10 – 6.c Terje Lelov
  9.35 – 8.c Aime Rummel
10.00 – 7.b Martin Vändra
10.25 – 6.a Iiri Saar
10.50 – 8.a Kaja Haljasmets
11.15 – 9.a Marika Štšerbakov
11.40 – 5.a Katrin Ubaleht
12.20 – 7.a Kristi Talvik
12.45 – 8.b Riina Voltri
13.10 – 9.b Aivar Lankov
13.35 – 9.c Ingrid Rump 

Neljapäev, 09.04.15 aulas:
  8.45 – 1.a Kaja Kivisikk
  9.10 – 1.b Greta-Eva Kalberg
   9.35 – 1.c Marina Mandzjuk
10.10 – 2.a Eve Ilves
10.35 – 3.a Küllike Kütimets
11.10 – 3b Tiia Liblik
11.35 – 4.b Pirgit Palm
12.00 – 4.c Siret Vool
12.25 – 2.b Külli Hindrikson
12.50 – 5.c Mare Liiv
13.15 – 3c Tiina Randaru
13.40 – 5.b Svea Kaio


·       VIII TARTU KOOLIDE LAHTISED KARIKAVÕISTLUSED MALES   

Järjekordsed juba traditsiooniks muutunud Tartu koolide lahtised karikavõistlused males toimusid 28. märtsil 20015. a meie koolis. Osavõtjaid oli koos külalistega Lätist 89, koole 14. Laste ehe huvi korvas kõik korraldamisraskused. Ikka tahetakse olla väejuht ruudulise laua taga, tunda hasarti malenuppudest puusõdurite võitluses, kogeda kõikehaaravat võidurõõmu või magushaput kaotusevalu.

Seekord tuli karikavõitjaks Tartu Waldorfkool koosseisus Herman ja Albert Pedmanson,  II koha sai Kivilinna kool (Ander Tiisler ja Hugo Pani) ja III koht- Mart Reiniku kool (Cristopher ja Hemely Leetna).

Meie kool jäi auväärsele 6-ndale kohale. Kiitus tiimile: Uku Neeme (3.c) ja Kati Iher (9.b). Täname ka kõiki teisi meie kooli õpilasi, kes võtsid vaevaks laupäeva malega sisustada: Ramon Põldaru (3.a), Anneli Sidoruk (3.b), Kristjan-Even Puusepp (3.a), Laura- Maria Liiv (1.b), Anett-Joanna Sada (1.c), Gretlyn Koppel (3.a), David Lätt (1.b).

Individuaalselt tegi puhta töö Tartu Veeriku Kooli õpilane Liisa Maasik, kes sai üldvõitja karika, parima tüdruku karika ja oli muidugi esimene kuni 16 aastaste seas. Teise koha karika sai Jürgen Güsson Kesklinna koolist ja kolmanda koha karikas kuulus külalisele Lätist Karlis Vebersile. Kuni 12 aastaste seas võidutses Jürgen Güsson, kuni 14 aastaste seas Cristopher Leetna ja kuni 18 aastaste seas Signe Jansone Lätist.


Pildil Herman ja Albert Pedmanson ja Liisa Maasik

Oli tore võistlus!

Hans Oidjärv,
turniiri korraldaja


·       
ALOUETTE 2015 ÜLDVÕITJAKS LAULIS END CÄROLYN ŽURAVLJOV

Reedel, 27. märtsil toimus meie kooli lauluvõistlus Alouette. Selle aasta üldvõitjaks kuulutati Cärolyn Žuravljov, kes esitas Alan Menkeni ja Glenn Slateri laulu "Je Veux Y Croire" animafilmist "Rapuntsel". 


Cärolyn esitas võiduloo uuesti ka peale üldvõitjaks kuulutamist. Lavalt maha tulles tunnistas ta, et kuigi peale esinemist on ta alati väga närvis, siis sellele vaatamata on ta väga õnnelik. "Mulle meeldib "Rapuntsel" ja see lugu on ka väga minulik. Selle õppimine oli algul päris raske, aga õnneks sain õigeks ajaks selgeks," sõnas ta.

Žürii liige, meie kooli vilistlane, laulja ja laulukirjutaja Ketlin-Kadi Lukas ütles, et võistluse tase oli väga kõrge. "Žürii töö oli väga raske ja vaidlesime palju, sest absoluutselt kõik osalejad olid ülitublid, ülijulged ja vääriksid auhinda," ütles ta.
***

1.-2. klassi parimaks tunnistas žürii Annabel-Marie Rudissaare, kes esitas Anu Röömeli laulu "Selline soov".

3.-4. klassi parimaks tunnistas žürii Liina-Lisandra Vatmani, kes esitas Ülo Vinteri ja Enn Vetemaa laulu "Merd kuuleksin aina" muusikalist "Pipi Pikksukk".

4.-6. klassi parimaks tunnistas žürii Krislin Säre, kes esitas Erisvaldo Da Silva laulu "Le Poussin Piou". See vanuseklass esitas võõrkeelseid laule. Lisaks prantsuse keelele oli esindatud ka itaalia keel.

5.-6. klassi parimaks tunnistas žürii Elisabet Ostrovski, kes esitas Eeva Talsi ja Kristiina Ehini laulu "Kauges külas".

Alates 7. klassist oli kohustuslik esitada prantsuse keelset laulu. 7.-9. klassi parimaks tunnistas žürii Cärolyn Žuravljovi, kes esitas Alan Menkeni ja Glenn Slateri laulu "Je Veux Y Croire" animafilmist "Rapuntsel".

10.-12. klassi parimaks tunnistas žürii Kadri Ann Prassi Miina Härma Gümnaasiumist, kes esitas Joyce Jonathani laulu "Je ne sais pas".
***

Parima lauluesituse prantsuse keeles eriauhinna pälvis Gertu Tambah, kes esitas Isabelle Geffroy laulu "Je veux".

Siira ja puudutava esituse eriauhinna pälvis Kevin Reili, kes esitas Rootsi meremehe­valsi "Hei, vallerii!".

Julge esinemise eriauhinna sai Annabel Priks, kes esitas Pascal Boniani Koeu laulu "Dernière danse".

Publiku südame võitis Kerttu Lisette Kadajane, kes esitas Christophe Becki loodud muusika ja Aapo Ilvese ning Vahur Afanasjevi kirjutatud eestikeelsete sõna­dega laulu "Olgu nii!", mis on pärit anima­filmist "Lumekuninganna ja igavene talv".

Žüriisse kuulusid õppealajuhataja Piret Paatsi, prantsuse keele õpetaja Signe Annsoo, Tartu Hansa Kooli muusikaõpetaja Katrin Aasmäe, vilistlane, laulja ja laulukirjutaja Ketlin-Kadi Lukas ja 9. klassi õpilane ning õpilasesinduse liige Dana Lukka.

Marii Kangur,
kommunikatsioonijuht


·      NÄITERING ESINES EDUKALT TARTU NÄITEMÄNGUDE PÄEVADEL

Nädalavahetusel osales meie kooli näitering edukalt 21. korda peetud Tartu Näite­mängude Päevadel. Esitati omaloomingulist rühmatööd "Historiaanum Travelaarum".

Trupi juhendaja Hedvy Arula sõnul saadi žüriilt positiivset tagasisidet ning soovitusi, kuidas lavastust veel paremaks muuta. "Žürii kiitis meie lavastuse koreograafiat, õpilaste väga head keskendumisvõimet, täpsust ning omavahelist koostööd," ütles ta. Rauno Kimmel pälvis näitlejapreemia kiviajainimese ja kullaleidja rollide eest ja TDK näiteringile sai kiituskirja heade lavastuslike lahenduste eest ning parima juhendaja preemia. 

Aplaus meie näiteringile!

Marii Kangur,
kommunikatsioonijuht


·       ÕIGEKIRJAOLÜMPIAAD

Reedel, 27. märtsil toimusid Reiniku ja Kivilinna koolides Tartu linna ja maakonna õigekirja­olümpiaadid II ja III kooliastmele. Parimad tulemused on allpool kirjas ja kõik õpilased, kes osalesid, olid tublid – eesti keele õpetajad tänavad osalejaid.

Tulemused:

5. klassid
Osalejaid 32 – maksimaalselt 200 punkti.
16. koht     Kristine Munitsõn (5.a)  – 173 p 

6. klassid
Osalejaid 36 – maksimaalselt 138 punkti.
  6. koht     Tuuli Tasa (6.c) – 118,5 p
15. koht     Sigrid Salumets (6.a) – 111 p
24. koht     Loona Mets (6.b) – 103,5 p

7. klassid
Osalejaid 29 – maksimaalselt 138 punkti.
10. koht     Kelly Kelder (7.b) – 119 p
18. koht     Gerda Pihle (7.b) – 112 p 

9. klassid
Osalejaid 32 – maksimaalselt 200 p
19.-20. koht Hannaliina Piho (9.b) – 169,5 p
23.-24. koht Mari Paberit (9.b) – 163 p
28. koht Laura-Liisa Reinojaan (9.a) – 152,5 p

eesti keele õpetajad: Anti Kadajane, Svea Kaio, 
Mare Liiv ja Riina Voltri

·       MATEMAATIKAVÕISTLUS "KUUBIK" 

Juba viiendat aastat korraldas Teaduskool huvilistele neli kuud kestvat matemaatika­ülesannete lahendamise võistlust "Kuubik". Ülesandeid oli seekord vaid ühele vanuserühmale (3.-6. klass), kuid oodati lahendama ka vanemaid või nooremaid õpilasi. Kui varasematel aastatel pani Teaduskool ülesanded veebi ja põhjalik lahenduskäik tuli saata paberkandjal postiga, siis sel aastal oodati vaid lühivastuseid, mis tuli Teaduskooli kodulehele sisestada. Juba traditsiooniliselt toimus võistlus 4 voorus, igas 8 mitme küsimusega ülesannet. Ühe vooru ülesandeid oli õpilastel aega lahendada terve kuu. Punktiarvestuses kasutati süsteemi, kus iga õige vastus võis anda maksimaalselt 2 punkti, kuid sõltus õigesti vastanute protsendist – mida vähem oli õigesti vastanuid, seda rohkem punkte õige vastuse eest anti.

Kokku osales "Kuubiku" võistlusel üle vabariigi 439 õpilast 94 koolist. Meie koolist alustasid võistlust kolmteist 4.-6. klassi õpilast. Iga vooruga kahanes ka osalejate arv, sest ülesanded nõudsid õpilastelt suurt lisatööd ja aega. Kui kolmandas voorus osales veel 5 TDK õpilast, siis viimase vooru vastused saatis vaatamata Miss Valentine kiirele perioodile ära vaid  Sigrid Salumets 6.a klassist, kelle tulemused läbi voorude olid järgmised:

I voor (372 õpilast) - 2. koht
II voor (230 õpilast) - 20. koht
III voor (240 õpilast) - 1. koht
IV voor (184 õpilast) - 55.koht

Teaduskool nimetab igal aastal 50 parimat "Kuubiku" lahendajat, nende hulgas oli Sigrid auväärsel 10. kohal. 

Väga hästi lahendas veel ülesandeid 4.b klassi õpilane Susanne Lannes, kes kogus kolme vooruga muljetavaldava punktisumma. Kiitus ka teistele matemaatikahuvilistele, kes leidsid aega "Kuubiku" ülesandeid lahendada: Kelly Pedak (4.b), Diana Alliksaar (4.b), Christina Kodanik (4.c), Roberta Solom (5.a), Carmen-Ly Lubi (6.a), Pirjo Jõelo (6.a), Kerli Põhjala (6.a), Isabel Maria Arro (6.a), Kaspar Sõukand (6.a), Mia Maria Petuhhov (6.c), Maria Eliise Merimäe (6.c).

Pirgit Palm,
matemaatikaõpetaja

 
·       REINIKU KOOLI ORKESTRI KONTSERT

2. aprilli koolipäev algas puhkpilli­muusikaga. Teise tunni ajal andis kooli aulas kontserdi Mart Reiniku kooli puhkpilliorkester. Kontserdi alguses lausus tervitussõnad Reiniku kooli direktor Enn Ööpik. Seejärel saime nautida kontserti dirigentide Lembit Leetna ja Jaan Tilgari juhatusel. Orkestrile lisaks astus üles ka Reiniku kooli neidude ansambel Vesta Volteini juhendamisel.

Suur tänu toreda elamuse eest!

Jaan Reinson,
direktor