Tartu Descartes'i Kool
INFOLEHT 

18. mai - 22. mai 2015   Nr 34 (613)  


TUNNUSTUS 
 
JUHTKOND TÄNAB

·  Tartu linna 5. klasside õpioskuste olümpiaadil edukalt esinenud võistkonda ja nende juhendajat Svea Kaiot

·  geograafia üleriigilise olümpiaadi lõppvoorul osalenud Kati Iherit ja tema õpetajat Kaja Haljasmetsa

·  3. kl võistkonda ja nende juhendajat Inge Läänt eduka esinemise eest Tartu koolide 3. kl teatevõistlusel "Lõbusad stardid"

·    5.-9. kl õpilasi ja nende juhendajaid õpetajaid Aili-Sirje Nugin ja Julia Kirpu heategevuslikul teatejooksul osalemise eest


ÜRITUSED

E      18. mai
  9.00     1.a klass Latika mahetalus
10.10    Juhtkonna nõupidamine
14.15    1.-3. kl õpetajate nõupidamine kab 228

T      19. mai
10.10   3. kl tasemetöö matemaatikas

K      20. mail
  9.30    2.a kl. õuesõppepäev Vapramäel
10.10    6. klasside tasemetöö
10.10    Tugikomisjoni nõupidamine kab 117
18.00    Kooli näiteringi etendus aulas 

N     21. mai 
 13.15    Direktori vastuvõtt edukatele õpilastele ja õpetajatele kooli aulas 

R      22. mai
  9.30    3.a kl õuesõppepäev Vapramäel
 9.30    3.c kl õuesõppepäev VapramäelTEATED

​·      TDK NÄITERINGI ETENDUS

Kolmapäeval, 20. mail kell 18 on kõik huvilised oodatud aulasse vaatama näiteringi etendust "Historiaanum travelaarum".
Näitlejad 4.b, 4.c, 5.b, 6.a, 6.b, 6.c, 7.a, 7.b ja 9.b klassist.


KOOLIELU

·    LOODUSNÄDALA TEGEMISI

Mulla uurimise tund

4. mail oli kuuendatel klassidel mulla uuri­mise tund. Uurisime mulla koostisosasid. Leidsime, et mullas on väga palju mineraalseid osakesi. Samuti orgaanilist materjali. Meie mulla totsikus juhtus olema palju lagundajaid – vihmausse. Saime teada, et mullas on veel õhku ja vett. Järeldasime seda katsest, kus kuiva mullapalli panime veega täidetud taldrikule ja vesi kadus minutitega. Muld on looduses kihiline. Et seda tõestada, tuli panna purki mulda, lisada vett ja loksutada. Muld kihistus paarikümne minutiga. Oli tore ja õpetlik tund.

Mia Maria Petuhhov, 6c

***
Arvasin, et muld on must ja igav, aga vastupidi, oli hullult huvitav. Leidsin mullast mineraalseid ja orgaanilisi osakesi, ussikesi. See oli hea kogemus.

Mark-Ander Tätte, 6c


Loeng õiglasest kaubandusest

6. mail rääkis 9. klassidele õiglasest kaubandusest Jaanus Välja, kes on MTÜ Mondo õiglase kaubanduse valdkonnajuht. Õiglane kaubandus onkaubandus, mis taotleb suurema võrdsuse saavutamist rahvusvahelises kaubanduses, et pakkuda paremaid kaubandustingimusi eelkõige arengumaadeväiketootjatele ja kaitsta nende õigusi.
Faktid, mis panid mõtlema 9.b klassi õpilasi:

-  kui kohvi kilo maksab 20 €, siis kohvi kasvataja saab selle eest kasumit 40 senti, aga röstijad 12,8 €, müüjad 5 € (Margaret);

-  istandustes hukkuvad inimesed, sest lennukitelt pritsitakse kemikaale, inimesed töötavad aga edasi (Robert);

-   enne pakendamist hoitakse banaane alumiiniumsulfaadi lahuses, banaan – keemiakokteil (Jan);

-  ostke „beebibanaane“, mis kasvavad looduses (Viktor);

-  UTZ märgiga Kalevi šokolaadil toetatakse neid Lääne-Aafrika farmereid, kes töötavad kakaoistandustes, kus ei rakendata lapstööjõudu ega orjatööd (Kendra);

-   Hiiu vald on esimene õiglase kaubanduse omavalitsus Eestis (Joosep).

Kaja Haljasmets,
geograafia õpetaja


·       HEATEGEVUSLIK TEATEJOOKS

7. mail toimus Tartu Raekojaplatsil hea­tegevuslik teatejooks 5.-9. klassidele. Teatejooksu eesmärk oli propageerida laste tervislikku elustiili ja muuta liikumisharjumusi. Osalejad jooksid nende laste heaks, kes on kaotanud liikumisvõime. Sellel aastal toimus see üritus 10. aastat ja jooksud toimusid 18 Eestimaa linnas. Väga uhke, et vaatama tuulisele ja vihmasele ilmale, oli meie koolis esindama tulnud nii palju jooksjaid!


Meie kooli esindasid järgmised õpilased:

5. klassid: Carola Kukk, Iris Miilaste, Kristin Hango, Kirke Tšikanov, Marleen Poom, Birgit Pedmannson, Anna Karoliine Rohtmets ja Kaie Konsa.

6. klassid: Marek Marten Ranne, Marion Aule, Pirjo Jõelo, Evelin Kimmel, Kerli Põhjala, Age Liis Roosna, Salme Neeme, Elisabeth Rattasepp, Heidiliis Meier, Maria Eliise Merimäe, Älis Mikiver, Leonora Notberg, Mia Maria Petuhhov, Relika Kallas, Alisa Savostkina ja Tuuli Tasa.

7. klassid: Marian Lisbet Roggenbaum, Lola Sõukand, Annabel Piho, Kristiina Theresa Kuusik, Elza Lutt, Marisol Vares, Helis Padar, Signe-Sigrit Rehe, Maria Märs, Al-Dra Kungla, Gerda Pihle, Kelly Kelder, Maris Veeber ja Cärolyn Žuravljov.

8. klassid: Kätlyn Klauzer, Janeli Moora, Annabel Saksing, Mariette Põdra, Ranely Firrer, Helis Truu, Alexander Raudsepp, Markko Jõemets, Georg Lang ja Rudi Alas.

9. klassid: Laura Prost, Eveli Pärna, Laura-Liisa Reinojaan, Anna Kuzmenko, Kelly Toomas, Helen Marie Välja, Hannaliina Piho, Karolin Kardmaa, Denis Pavlov, Robert Helimets, Joosep Truupõld, Henri Olak, Ranek Sirk, Janek Tani, Kevin Kallas.

Võistlustel olid koos õpilastega Julia Kirpu ja Aili-Sirje Nugin.

 

·    LÕBUSAD STARDID

13. mail toimusid Tartu koolide 3. klasside teatevõistlused "Lõbusad stardid". Meie kooli võistkond saavutas IV koha. Võistkonda kuulusid:

3.a klassist Eliis Aid, Richard Murak, Kerttu Lisette Kadajane, Karl Kurits, Gretlyn Koppel, Ramon Põldaru, Greete Sasmil ja Kerdo Jürisoo

3.b klassist Janete Lapp, Rian Arroella, Lisete Oinats, Kurmet Palm ja Liina-Lisandra Vatman

3. c klassist Keidy Andersohn, Rainer Jukkum, Marleen Plakk, Moris Vider, Katarina Reinstein, Danil Tšepulkovski ja Sander Veetamm

Kehalise kasvatuse õpetajad Inge Lään, Martin Vändra ja Hendrik Rikand