Tartu Descartes'i Kool 
 INFOLEHT 
 
30.november - 4. detsember 2015      Nr 12 (628)


TUNNUSTUS

JUHTKOND TÄNAB

·   GIS teabepäeval edukalt esinenud 9.a ja 9.c kl võistkondi ja nende juhendajat Kaja Haljasmetsa

·   Tartumaa jäätmeviktoriinil osalenud 7.c kl võistkonda ja nende õpetajat Kaja Haljasmetsa

·  peakorraldajat Kaja Kivisikku ja tema abilisi: Marina Mandzjuk, Eve Ilves, Külli Hindrikson, Reelika Kõiv,   Greta-Eva Kalberg, Tiia Liblik, Rut Vaik, Lemme Lumiste, Inge Lään ja Piret Paatsi üle­linnalise otsimismängu "René'd otsides" korraldamise eest

·    õpetaja Mare Liivi, kes korraldas 4.-6. kl etluskonkursi koolivooru ja žüriid: Rut Vaik, Iiri Saar, Piret Paatsi

·   Tartu koolide kergejõustiku karika­võistlustel kooli esindanud õpilasi ja nende õpetajat Julia Kirpu-Voomets

·   õpetaja Helle Laasi ja tema õpilasi jõulumeeleolu loomise eest  









ÜRITUSED

E      30. november
Hinded välja!
12.20    Tugikomisjoni koosolek kab 117

T      1. detsember
9.00       Küünalde süütamine AIDSi ohvrite mälestuseks

K      2. detsember
  8.30     Juhtkonna nõupidamine
11.00    1.a, 1.b ja 4.c kl Vanemuise teatris

N      3. detsember
15.00    Õppenõukogu kab 115

R      4. detsember
  7.00     9. klassid õppereisil Tallinnas
I trimestri lõpetamine aulas
11.15    1.-3. klass
12.20    4.-6. klass
13.20    7.-9. klass
16.00    Lotte lasteaia Rännukoerte rühma meisterdamise töötoad TDK-s

Ilusat ja rahulikku algavat advendiaega!






TEATED

·     JÕULAAT
7. detsembril kl 13.00-14.30 toimub Tartu Descartes'i Kooli  aulas traditsiooniline jõululaat. 


KOOLIELU

·      LUGU SELLEST, KUIDAS SÕNAD ELLU ÄRKASID

Eelmisel neljapäeval, 19. novembril leidis meie koolis aset järjekordne prantsuse keele konkurss. Seekordseks teemaks „La langue de la poésie“ ehk „prantsuse keel kui luulekeel“. Tuleb tunnistada, et luulet oli neis mõnes tunnis omajagu, s.h. positiivses mõttes igapäevaluulet: ka muinaslood-valmid ja noorema põlvkonna muusika said noorte kehastuses lavaluuleks.

Kummaline oli peale mitut aastat eemalolekut just sel viisil oma kunagise kooliga taas kohtuda. Keset kõige tavapärasemat koolipäeva, argipäevaste koolimõtete-murede-sagina keskel tekkis kooli aulasse kolmeks tunniks justkui väike hingestatud pelgupaik.

Esimesest kavast („Page d’écriture“) peale tundus mulle, nagu tõmmataks mind mingisugusesse salamaailma. Luuletused (paljud Jacques Prévert’ilt), mida olen ise korduvalt raamatuist lugenud, muutusid uskumatul kombel elavaks. Mõned, mis mulle paberilt lugedes varem kaugeks jäid, said noorte esitluses korraga tähenduse. Laulu „Jõuluootuse“ esitaja polnud suurt rõhku pannud kostüümile ega lavadekoorile, kuid uskumatul moel suutis ta oma hingest laulmise ja häälega lume sadama panna. Lisaks visuaalsele muinasloole olid minu jaoks erakordsed kasutatud heliefektid, olgu see siis lava taga lugusid vilistav linnuke esimeses lavastuses, ukse- ja sammuhelid luuletuse „Personne“ vahele või Onu Remuse lugude uskumatud müstilised korduvad ja sõnadesse tõlgendatud loodushäälitsused. Siduda kokku akro­baadid prantsuskeelse luulega oli põnevust tekitav. Näha põhikooli neiut välja kandmas väga valusat ja sügavat armastusluuletust „Pour toi, mon amour“ oli mõtlemapanev. Noorte leidlikkusel, loomingulisusel ja esitlussiirusel pole piire!

Tunnistan, et kui mind žüriisse kutsuti, polnud minu ootused just kõrged – kujutasin ette lihtsalt keelekonkurssi, kus tuleb hinnata hääldust, grammatilist õigsust ja muud keele juurde käivat.

Ei tea, kas olen ise õppinud nägema igas esinemises, ettelugemises, lavastuses, laulus omaette muinaslugusid  ja hinge, mida esitlejad sinna sisse panevad, või olid meie noored tõesti omamoodi väikesed võlurid. Usun, et natuke mõlemat. Seal žüriipingis istudes ma väga lootsin, et need noored, kes millegagi lavale tulid, ka ise nautisid seal olemist, kuna tunne, mida nad mulle edastasid – iga viimane kui üks – oli väga soe tunne.

Armsad keeleõpetajad, laske jätkuvalt noortel hääldus- ja grammatikavigu teha – peaasi, et nad ei kaota julgust suud avada ning võõras keeles sõnade ja oma olemusega samasugust inimlikku kontakti ja võlumaailma luua, nagu nad tegid eelmisel neljapäeval!

Ena Mets,
TDL'i vilistlane ja endine prantsuse kirjanduse õpetaja

 

·      PRANTSUSE KEELE KONKURSS

Bonjour,

Voici ce que j'aimerais proposer concernant mes impressions et réactions.

"J'ai été impressionnées par le niveau, le dynamisme et l'imagination des élèves qui ont représenté de magnifiques poèmes de manière originale, parfois humoristique, tout en rendant un bel hommage à la poésie francophone. J'ai eu beaucoup de plaisir les écouter, je vous remercie pour l'invitation à ce bel événement".

Je suis d'accord pour revenir, je pense qu'il est important pour les jeunes de rencontrer des personnes qui parlent français en dehors de l'établissement. Tenez-moi au courant de ce que vous souhaitez organiser.

Je vous souhaite une bonne journée et vous remercie encore pour cette

invitation ainsi que votre accueil.

Bien cordialement,
Camille

***

Tõlge:
"Mulle avaldas muljet õpilaste keeletase, liikuvus ja kujutlusvõime. Nad esitasid suurepärast prantsuse luulet väga omanäoliselt/originaalselt, mõnigi kord isegi humoorikalt, samas jäädes austavaks autorite suhtes. Mulle meeldis väga kuulata neid esitusi ja tänan väga kutse eest niivõrd toredale üritusele.

Camille Pichon

·      TARTU GIS-PÄEV 2015

Geoinfosüsteemide (GIS) teabepäeva eesmärgiks on populariseerida geograafiat, geoinformaatikat, kartograafiat. Tartus toimus võistlus 8.-9. klasside ja gümnaasiumi õpilastele 18. novembril. Igast klassist sai osaleda üks võistlejate paar. Õpilased pidid piltide järgi ära tundma 20 Eestimaa loodus- ja kultuuriobjekti ja vormistama vastused Scribble Maps keskkonnas. Punkte arvestati kaardile kandmise täpsuse eest. Kokku osales 28 õpilast 7 koolist. Meie õpilased olid tublid:

I-II koht (9.c kl) Eleri Aasmäe, Erte Zimmer. Abistas Raido Kevend.
IV-V koht (9.a kl)  Sandra Lannes, Sarah Lannes. Abistasid Caroly Päkk, Trinity Kannus, Sirli Põhjala.

Kaja Haljasmets,
geograafiaõpetaja

 

·      TARTUMAA JÄÄTMEVIKTORIIN

26. novembril toimus, Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsiruumis, Tartumaa 6.-7. klasside õpilastele jäätmetekke vähendamise nädala raames viktoriin. Selle aasta teema on dematerialiseerumine ja hüüdlauseks "Tehes vähemaga rohkem!"

Meie kooli esindasid 7.c klassi õpilased:  Maria Eliise Merimäe, Salme Neeme, Mia Maria Petuhhov, Hanna Helena Pool. Tüdrukute võistkond Trie! (prantsuse keeles sorteeri!) oli tubli ja saavutas 8. koha. Kokku osales 17 võistkonda. Peaauhinnaks oli 25 õpilase ühiskülastus AHHAA teadus­keskusesse. Viktoriini aga võitsid Elva Gümnaasiumi õpilased.

Kaja Haljasmets,
geograafiaõpetaja

 

·      3.B PIDAS PITSAÕHTUT

Ühel päeval tuli klassis jutuks pitsateema ja sõnasabast kinni haarates hakkasime tegema ettevalmistusi pitsaõhtu korralda­miseks. Loosi tahtel valitud grupijuhid said võimaluse valida endale meeskonnad, kellega koos pitsat küpsetada. Tutvusime klassis erinevate pitsade retseptidega ja uurisime internetist, kuidas pitsat küpsetada. Iga grupp koostas nimekirja pitsa tegemiseks  vajalikest toiduainetest  ja õpetaja abiga pandi paika ka kogused, ning koostati eelarve.


Pitsade küpsetamise õhtule olid oodatud ka vanemad. Nende ülesanne oli jälgida ja vajadusel juhendada pitsade tegemist. Kui laste pitsad olid ahju pandud, said ka vanemad võimaluse pitsade valmistamiseks. Suured tänud  Aleksandra emale, kes oli kaasa toonud pitsapõhja materjali. Pitsade küpsemise aeg tundus lastele pikk. Iga natukese aja tagant oli suur huvi vaadata, kas meie pitsa on juba valmis. Ja oh seda rõõmu, kui pitsad said ahjust välja võetud. Kõik seitse pitsat söödi ära suure õhinaga. Aitäh Steni emale, kes meid kõiki jäätisekastiga üllatas. Lapsed ootavad juba järgmist võimalust, et saaks jälle küpsetada. Oli tõesti tore ja vahva õhtu! 

Laste muljed:
Marten: Sain kogemuse, et ei ole vaja liiga palju pipart panna.
Kairi: Sain teada, et sibula lõikamisel hakkavad pisarad jooksma.
Laura-Liisa: Mulle meeldis koos sõpradega olla, koos teha ja süüa pitsat.
Katrin: Kõige põnevam oli taigna sõtkumine.

Külli Hindrikson,
3.b klassijuhataja


·      
TEK JA TEL ÜHISSEMINAR

23. oktoobril toimus Tartu Keskkonnahariduse Keskuses Tartu tervist edendavate koolide (TEK) ja lasteaedade (TEL) ühisseminar, mis pani punkti kevadel läbiviidud PRIA puu- ja köögiviljade projektile. Huvitav oli jälgida kolleegide heade praktikate näiteid, millest nii mõnigi vääriks järeletegemist. Meie kooli esindas atraktiivse ettekandega õpetaja Kaja Kivisikk. Suur tänu!

Kristin Mäger,
kooliarst​


·      KERGEJÕUSTIKU VÕISTLUSED

Neljapäeval, 26. novembril toimusid Tartu koolide karikavõistlused kergejõustikus. Meie kooli eest võistlesid tüdrukute A vanuseklassis (1999.- 2000. a sündinud) järgmised õpilased:

* 60 meetri jooksus Kätlyn Klauzer (9.c) - andis panuse 4 punktiga,
* kaugushüppes Ranely Firrer (9.c) - tõi koolile 2 punkti,
* kuulitõukes Helis Truu (9.b) - tõi koolile samuti 2 punkti,
* kõrgushüppes Liisa Maria Mihhailov (8.a) - kõige meeldivam üllataja, kes teenis 5 punkti,
* 600 meetri jooksus Annabel Roots (8.b) - oma taktikalise jooksuga sai 4 punkti,
* 4x200 meetri teatejooksus Eleri Aasmäe, Mariette Põdra, Annabel Saksing ja Kätlyn Klauzer (kõik 9.c) - lisasid 1 punkti.

Kokku teenis meie kool 18 punkti ja lõpetas oma vanuseklassis 10. kohaga.
Suur tänu ja kiitus tütarlastele meie kooli tubli esindamise eest!

Julia Kirpu-Voomets,
kehalise kasvatuse õpetaja

·      AKTIIVNE VAHETUND

Ka sellel neljapäeval toimus aktiivne vahetund võimlas korvpalli vabaviskeid sooritades. Nagu ka eelmisel nädalal oli aega sooritada vabaviskeid terve vahetund. Seekord oli osalejate arv suurem kui eelmisel nädalal. Kiitus kõigile osalejatele, aga täpsemad olid:

11 korvi: Mario Jõelo (6.a),
8 korvi: Romet Firrer (6.a),
5 korvi: Christjan Helimets (6.b)

Kohtume järgmisel nädalal aulas sulgpalli mängides! Kellel on oma reketid, siis palun võtke kaasa. Tule mängima koos sõbraga!

Julia Kirpu-Voomets,
kehalise kasvatuse õpetaja


·      
ETLUSKONKURSS

Meie kooli 4.-6. kl etluskonkursi koolivoor on alati oodatud sündmus. Õpetaja Mare Liiv on osanud nii esinejate  kui kuulajate jaoks luua eriliselt piduliku õhustiku (tausta-muusika, teadustajad, esinejate tänamine koos käesurumisega jne). Žüriile, kuhu kuulusid õppealajuhataja Piret Paatsi, sotsiaalpedagoog  Iiri Saar ja logopeed Rut Vaik, jäi esinemistest väga hea üldmulje. Kiitust väärivad kõik õpilased, kes konkursil esinesid.

Parimaks tunnistati Kerdo Jürisoo 4.a klassist, kes esitas Karl Aderi proosapala "Mustikasupp ja armastus " ning  Contra luuletuse "Esimesena kooli". Žüriile  meeldis nii lugude valik kui Kerdo loomulik, elav ja ilmekas esinemine. Kerdo esindab meie kooli ülelinnalisel etluskonkursil.

Silmapaistvalt ilmekalt esines ka Gretlyn Koppel 4.a klassist Piret Raua loo "Printsess Luluu ja härra Kere" ning Kalju Kanguri luuletusega "Kuningalugu".

Veel jäi hindajaile silma 4.c klassi etleja Loviisa Koltšini julge ja avatud esinemine. Tema lugudeks olid Andrus Kivirähki "Muri hakkab näitlejaks" ja Ellen Niidu  luuletus "Magus elu".

Konkursil osalesid veel toredate oma valitud lugudega Keidy Andersohn ja Uku Neeme 4.c klassist, Epp Maria Orglaan 5.c klassist, Joosep Vall 6.b klassist ja Annabella Lõiv 6.c klassist.

Žürii tänab kõiki esinejaid ja nende õpetajaid tehtud töö ja nähtud vaeva eest. Loodame taas kohtuda järgmistel konkurssidel. Selleks kõigile jõudu ja head tahtmist!

Rut Vaik,
žürii liige