Tartu Descartes'i Kool
INFOLEHT
 5. - 10. detsember 2016    Nr 14 (665) 


TUNNUSTUS  
JUHTKOND TÄNAB

· prantsuse keele päeva ette­valmistamise ja läbiviimise eest prantsuse keele õpetajaid, töötubade läbiviijaid ning kõiki kaasaaitajaid

·  inglise keele olümpiaadil kooli esinda­nud  õpilasi ja nende juhendajat Laivi Haldmad

· eduka esinemise eest saksa keele viktoriinil 9.b kl õpilast Marta Jakobsoni ja tema juhendajat Heldi Kiislerit

·  vene keele festivalil kooli esindanud õpilasi ja nende juhendajat Anna Temmot

·  I trimestri kogunemisi  korral­danud õpilasi ja õpetajaid

·  tervisemeeskonda ja õpilasesinduse õpilasi, kes korraldasid AIDS'i ohvrite mälestamist 1. detsembril

·  õpetaja Helle Laasi ja tema õpilasi jõulumeeleolu loomise eest


ÜRITUSED

E      5. detsember
11.00    2.b kl "Mõisa muinasjutt" Luke Mõisapargis
11.30    Etendus "MeeleKolu" 1.- 3. kl aulas
13.30    Etendus "MeeleKolu" 4.- 6. kl aulas

T      6. detsember
14.05    Tugikomisjoni nõupidamine kab 117
15.00    Õppenõukogu kab 115

K      7. detsember
12.00    Tantsuvahetund 1.-3. kl aulas
18.00    Karjäärinõustajate infoloeng 9. kl vanematele ja 9. kl lastevanemate koosolek

N      8. detsember
10.55    Tantsuvahetund 4.-9. kl aulas
10.55    Liikumisvahetund 1. kl võimlas
12.00    1.-3. jõulumeisterdamise koosolek kab 228
12.00    Tantsuvahetund 4.-9. kl aulas
12.00    Liikumisvahetund 2.-3. kl võimlas

R      9. detsember

L      10. detsember
10.00    Lastekoori laululaager lauluklassis


TEATED

·      KOGUKONNA JÕULUKONTSERT

Kogukonna jõulukontsert kõigile annelin­lastele toimub neljapäeval, 15. detsembril kell 18 aulas.


KOOLIELU

·      INGLISE KEELE OLÜMPIAAD

25. novembril toimus Tartu linna inglise keele olümpiaad 9. klasside õpilastele. Meie kooli esindasid Liisa Maria Mihhailov (9.a) ja Marta Jakobson (9.b).

Tänan tüdrukuid tubli tulemuse eest!

Laivi Haldma,
inglise keele õpetaja
 

·      SAKSA KEELE VIKTORIIN

23. novembril toimus Hansa koolis saksa keele maiskonnalooline viktoriin põhikoolile.
Meie koolist osales Marta Jakobson (9.b) ja saavutas tubli 3. koha.
Viktoriinist võttis osa 15 võistkonda. Igas võistkonnas oli 3 liiget. Marta võistles üksinda, kuna rohkem saksa keele õppijaid ei ole. Lisaks heale saksa keele oskusele oli vaja ka avarat silmaringi ja arvuti kasutamise oskust. Palju õnne Martale!

Heldi Kiisler,
saksa keele õpetaja
 

·      VENE KEELE FESTIVAL

Kümnes Vabariigi Vene keele festival toimus 18. novembril Tallinnas Eesti Rahvus­raamatukogus. Esmakordselt oli festivalile pääsemiseks tarvis täita kvalifikatsiooni­nõudeid. Descartes'i kool kvalifitseerus probleemideta ning sai kaks kohta. Meie koolist osalesid Gertu Tambah (9.b) ja Artur Kohal (9.b). Kokku osales festivalil üle 250 õpilase nii vene- kui ka eestikeelsetest koolidest üle Eesti.

Festivali eesmärgiks oli integreerida ja julgustada koostööle eesti ja vene keelt kõnelevaid noori. Tulemuseni jõudmiseks moodustati õpilastest segavõistkonnad, kus mõned rääkisid nii eesti kui ka vene keelt, mõned aga ainult eesti või vene keelt. Võõraste õpilastega ühes võistkonnas töötada oli kohati väljakutseid pakkuv, kuid lõpuks osutus üheskoos loominguliste ülesannete lahendamine väga toredaks ja lõbusaks tegevuseks. 

Festivali külastasid ka tuntud luuletajad ning kirjanikud Venemaalt ja Eestist. Eriti elavalt ja huvitavalt esinesid CONTRA ja Margus Karu, kelle etteasted jäävad pikaks ajaks meelde. Ürituse  raames toimus ka raamatulaat, kus kõik soovijad said omavahel põnevaid raamatuid vahetada.

Festivali kõige magusam osa oli loosimine ja kingituste jagamine ning päev lõppes väga maitsva piduliku lõunaga.

Gertu sõnul oli tegemist väga toreda üritusega, kus sai uusi tutvusi ning kindlasti paranes ka tema vene keele sõnavara.

Anna Temmo,
vene keele õpetaja


·      RENÉ`D OTSIDES

26. novembril toimus meie koolis 3. üle­linnaline otsimismäng René’d otsides. Osales 10 võistkonda, kes taskulampidega varustatuna pimeduse varjus mööda koolimaja ringi liikusid. Juhiseid selleks said nad QR-koodidena antud salakirjade kaudu. Igas kontrollpunktis tuli võistlejail lahendada üks salakiri, et täita kaasasolev ristsõna. Lisaks pidid osalejad oskama joonistada prantsuse lippu, panema kokku René pildi ning oskama võistluse käigus kogutud tähtedest tema nime laduda.

Pooleteise tunnise orienteerumise lõppedes olid kõik võistkonnad suutnud  ristsõna lahendada ning kogunesid taas aulasse. Ka René Descartes oli selleks ajaks kohale ilmunud. Kuna selles võistluses kaotajaid ei ole, premeeriti kõiki õpilasi Cinamoni kinkekaardi ning magusaga. Õpilasi saatnud õpetajad leidsid ka sel korral, et nemadki oleksid meelsati kaasa löönud.

Aitäh teile, õpetajad Eve Ilves, Tiina Randaru, Kristel Tikk, Küllike Kütimets, Marina Reinsalu, Kätlin Härm, Tiia Liblik, Külli Reino, Inge Lään, Rut Vaik. Koos suutsime laste silmad särama panna ning meie kooli nimikangelast ka linna teiste koolide õpilastele tutvustada.

Kaja Kivisikk,
peakorraldaja


·      ÜLLATUSKÜLALINE 3.A KLASSIS

2016. aasta kevadel osalesime Lotte leiutamiskonkursil, mille eesmärk oli limonaadipudelite taaskasutamine. Õppe­aasta lõpus rõõmustati meid teatega, et meie auhinnaks on meisterdamistund Lottega.

Kuigi lapsed olid toreda sõnumi juba unustanud, hoidis õpetaja Lottega ühendust ning neljapäeval jõudiski suurpäev kätte. 

Kui lapsed tantsuvahetunnist naasesid avastasid nad klassiruumist vallatu koeraplika. Koos meisterdati Jõulujäneseid ning räägiti, miks Lotte ja tema sõbrad ei kasuta sõna Jõuluvana. Ei meeldi ju kellelegi, kui teda vanaks kutsutakse! Küsimusi vahvale külalisele esitati hulgaliselt. Pärast ühispildi tegemist tekkis õpilastest järjekord, et koeraplika Lottega toredaid šelfisid teha.

Õpilaste muljeid:

Kui ma klassi tulin, siis istus aknalaual Lotte. See tegi mulle palju rõõmu. Ta oli väga naljakas (Eliis)

Mul olid põnevad ja ärevad tunded. Tahtsin temaga nii paljust rääkida (Rebeka)

Siis, kui Lotte tuli, oli mul selline tunne, et olen Leiutajate külas või et ma olen teatrisse sattunud. (Annabel)

Mulle meeldis see, et ta oli väga lahke ja rõõmus. Ta tegi väga palju nalja (Linda)

Mulle meeldis Lotte lugusid kuulata (Robert)

Kui ma klassi tulin, siis ma ehmatasin. See oli mulle suur üllatus. Mulle meeldis väga, et see oli Lotte. See oli lihtsalt SUPER päev! (Maileen)

Ta oli naljakas ja vahva ja näitas, kuidas Jõulujänest tehakse. Seda oli päris lihtne teha. Sa leiutad ikka vahvaid asju. Head koolipäeva, Lotte! (Selena)


·      9.A KL AHHAA-S ELEKTRI TÖÖTOAS

Käisime 29. nov  9.a klassiga AHHAA-s elektriteemalises töötoas. Päevakava oli tihe: tegime puuvilja/juurvilja patareid, uurisime erinevaid saali ülesandeid. Kõige meeldejäävam oli ilmselt elektriteemaline teadusteater, kus õpilastele näidati teiste katsete seas, miks ei tohi mikrolaineahju panna fooliumit ja hõõglampi. Õpilased said ise elektriskeeme kokku panna, kõige populaarsemaks osutus raadio kokkupanek.

Maris Allik,
füüsikaõpetaja


Muljed õpilastelt:

Täiega lahe oli ise teha raadiot ja muid leiutisi. Lahe oli koheda vedelat lämmastikku käe peal. (Elza)

***
Meie arvates oli elektriõpetuse programm väga huvitav ja mitmekesine. Saime teada, mis on elekter, elektrivool, voolutugevus. Meile meeldis kõige rohkem teadusteater. (Annela ja Ingrid)
***
Mulle meeldis AHHAA-s teadusteater ja vooluringi kokkupanek. Sain teada, et vooluring koosneb 3. osast - vooluallikast, juhtmetest ja tarbijast, et on olemas jada- ja rööpühendus ning, et prügilagaas annab sooja. (Signe)
***
Mulle meeldis kõige rohkem vaadata katseid. Põnev oli näha, kui katsetati mikrolaineahjus elektripirni ja fooliumiga. Samuti oli huvitav, et saime puuviljadest, vasest, tsingist ja juhtmetest panna põlema LED-lambi. (Helena)